סעיף 9(א) לחוק מיסוי המקרקעין, עוסק בנושא מס רכישה ברכישת נכס מקרקעין. המס עצמו, יחושב משווי רכישת הנכס, כאשר עת מדובר בדירת מגורים יחידה ומזכה, המס יחול באופן הדרגתי ויתחלק לשלושה חלקים לפי שווי הדירה. כאשר מדובר על דירת מגורים, בחלק הראשון יעמוד המס על 0% ואילו בדירוג השני יהיה 3.5% וכאשר מדובר על החלק השלישי של השווי, שיעור המס יהיה בגובה של 5% משווי הדירה. רק עורך דין מס רכישה, יוכל לחשב לכם את העלות המדויקת של מס הרכישה שעליכם יהיה לשלם וכן, יוכל אף לאתר סעיפי משנה בחוק, והוראות ביצוע ספציפיות המתפרסמות מעת לעת על ידי רשות המיסים, על מנת למקסם את החיסכון במס. 

מדרגות מס הרכישה, מתעדכנות בכל 3 חודשים לערך. יש לדעת כי בשנת 2005, התקבל בכנסת תיקון מס’ 147 לפקודת מס הכנסה, אשר באופן עקיף, תיקן את חוק מיסוי המקרקעין לגבי גובה תשלום מס רכישה. ע”פ תיקון זה, מס הרכישה שחל על מכירת דירה ששימשה למגורים והיא דירה יחידה, יופחת שיעור מס הרכישה. בכל שאלה בנושא מומלץ להתייעץ עם עורך דין מס רכישה, אשר יוכל בדיוק רב לחשב לכם באמצעות סימולטור את גובה מס הרכישה שעליכם יהיה לשלם.

פטור והקלות במס רכישה

יש לציין, כי מס רכישה, יוטל רק על מכירה או זכות במקרקעין. אם זוהי עסקה שאינה עוסקת במכירה של זכות מקרקעין לא יהיה חיוב של מס רכישה. למשל העברה ללא תמורה של נכס לקרוב  משפחה מוזכרת בתקנה מס’ 20 לתקנות מס רכישה. מתנה ליחיד כאשר המתנה היא לקרוב משפחה, תהיה חייבת בשליש מס רכישה. למעשה מדובר על הורה, בן זוג, צאצא,אח או אחות. גם לגבי סוגיה זו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מס רכישה, אשר יוכל לייעץ ולסייע לכם במקרה זה.

ישנם מקרים שבהם ניתן יהיה לקבל הקלות או פטור ממס רכישה (התשל”ה 1974) כאשר ניתן יהיה לבחון אם אכן ישנה הקלה במיסוי זה. מצד שני, יש לדעת, כי תקנה 28 למס רכישה קובעת, כי בסמכותו של מנהל מס שבח, לבטל כל הקלה כלשהי או כל פטור ממס רכישה, במידה והרוכש לא מילא אחר תנאי הפטור כחוק. זו הסיבה כי רק עורך דין מס רכישה, יכול לדעת כיצד תוכלו לקבל הקלות או פטור ברכישת נכס.

משרד עורכי דין וותיק יסייע לכם בהקלות וחישוב מדויק במס רכישה

כאשר אנו מעוניינים למכור או לרכוש נכס, נתייעץ תמיד עם עו”ד מקרקעין, היות וכשם שאתם מגיעים לערוך עסקת מקרקעין במשרד עו”ד מקרקעין המתמחה בכל סוג עסקאות הנדל”ן, נהיה לבטח מעוניינים אף לדעת, כי הוא גם בקיא בכל נושא של מיסוי מקרקעין. יש לברר אם עוה”ד שפניתם אליו, הוא גם עורך דין מס רכישה, היות ועורכי דין וותיקים רבים, מכירים את שיעורי המיסים ברכישת נכסי מקרקעין.

שימו לב להמלצות של חברים או מכרים, על מנת לבחור משרד עו”ד מוביל גם בתחום המקרקעין וגם בתחום מס רכישה, מס שבח וכדומה. משרד עורכי הדין שובלי ושות’, הינו אחד מהמשרדים המובילים באזור השרון לכל מה שקשור לעסקאות מקרקעין ולמשפט האזרחי. המשרד הוקם בשנת 2008 והוא נחשב למשרד בוטיק המעניק יחס אדיב ואנושי ללקוחותיו ומתן פתרונות יעילים. המשרד מייצג אנשים פרטיים, חברות פרטיות, בנקים, קבלנים, יזמים ועוד.

מזכר זה הינו מידע כללי בלבד, הוא אינו חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי אין להסתמך עליו ואין בו כדי להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment